De Amerikaanse staat New Jersey verbiedt Tesla om zijn auto’s rechtstreeks te verkopen aan de klant.
Tesla is een opvallende automaker, om een meerdere redenen. Niet alleen slaagt Tesla erin om elektrisch rijden een cool-factor mee te geven ( De Tesla S is een hit bij Amerikaanse consumenten). De firma probeert ook iets te veranderen aan de manier waarop auto’s worden verkocht in de Verenigde Staten.
Verkooppunten
Tesla verkoopt zijn wagens namelijk niet zoals gebruikelijk via een netwerk van dealers; de Amerikaanse consument kan de auto rechtstreeks bij de fabrikant kopen, in één van Tesla’s eigen verkooppunten.
Twee daarvan staan in de staat New Jersey, en worden in hun voortbestaan bedreigd. Dinsdag voerde de staat New Jersey namelijk regelgeving in die autofabrikanten verbiedt om hun auto’s rechtstreeks te verkopen, zonder tussenpersoon.
Belediging
De maatregel is met gejuich ontvangen door autodealers. Die proberen staat voor staat te voorkomen dat Tesla zijn gang gaat. Vier staten, waaronder Texas, namen al regels aan die Tesla de voet dwars zetten.
“Een belediging van de idee van een vrije markt”, noemde Tesla de stap van New Jersey. "De deelstaatregering gaat zijn boekje te buiten om een belangengroepering te beschermen, ten koste van de consumenten van New Jersey". Volgens het bedrijf was het in overleg met de regering van gouverneur Christie om tot wetgeving te komen. Maar die zou dan wel eerst besproken moeten worden door het parlement van de staat, vindt Tesla.
New York
Volgens autodealers verplettert Tesla de concurrentie. De deelstaatregering zegt dat Tesla had kunnen weten dat zijn verkoopmethode buiten bestaande regelgeving viel, die daarom moest worden aangepast.
Als achterland van de stad New York is New Jersey een belangrijk afzetgebied voor Tesla. Maar de maatregel weerhoudt de doelgroep er waarschijnlijk niet van om een bezoekje aan Tesla te brengen in een naburige staat, zoals New York, waar het bedrijf geen strobreed in de weg wordt gelegd. Waarschijnlijk loopt New Jersey dus vooral een hoop btw mis.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl